Jak vypěstovat nejlepší zeleninu


Jak vypěstovat nejlepší zeleninu

Už vás slyším, jak si říkáte, že o pěstování zeleniny nemáte ani páru. Pravdou je, že se snadno naučíte dost na to, abyste mohli velmi rychle pěstovat užitečné plodiny, a každé sezení strávené na zahradě vás naučí ještě víc. Dozvíte se mnohé, co je pro vaši situaci jedinečné, například o místních půdních podmínkách, o vašem konkrétním aspektu ve vztahu ke slunci a o zvláštnostech, které souvisejí s místním mikroklimatem. Většinu z toho se naučíte, když vyrazíte ven a zkusíte to.

Chuť doma vypěstované zeleniny je výrazně lepší než u komerčně pěstovaných produktů. Slyšeli jste lidi stěžovat si, že rajčata už nemají žádnou chuť? Budou mít, když si vypěstujete vlastní – nikdy nebudou chutnat lépe. Nedostatek chuti u komerčních plodin není jen vinou pěstitelů, protože ti jsou pod tlakem, aby produkovali úrodu jednotné velikosti a barvy podle plánu velkoobchodu a nakonec i supermarketu.

Časový plán si určujete sami

Čerstvost vlastní úrody je velkou výhodou. Zelenina, kterou jsem koupil v supermarketu a skladoval v lednici, začala být po několika dnech nepoživatelná. Doma vypěstované produkty jsem měl v lednici čerstvé ještě po dvou týdnech! Domácí zahrádka vám obvykle přinese velkorysou úrodu a snadno vám pomůže zaplatit náklady na její pěstování. Ve skutečnosti tak můžete mít zeleninu zdarma. Zejména v létě bývá hojnost až nadbytek, protože rodina a přátelé od vás odjíždějí s větším množstvím produktů, než očekávali. Tip – při rozdávání čerstvých produktů se snažte omezit svou štědrost – je lepší dát malé množství mnoha lidem, než dát několika málo lidem více, než mohou skutečně využít.

Jedním z faktorů, které vás odrazují od toho, abyste zkusili něco, co jste ještě nedělali, je zastrašující záplava informací (a dezinformací), které se vám dostane. Pokud procházíte některé z velkých knihkupectví, můžete narazit na stovky knih na toto téma – kterou si koupíte? Pro začátek hledejte jednoduché, základní informace. Nezabývejte se těmi, které jsou plné žargonu – odborné termíny se naučíte za pochodu. Vyslechnete si rodinný folklór, jako například: „Strýček Henry vždycky dával … (řekněte si) … na své …. (opět jmenujte)“. Folklór je součástí našeho dědictví, ale není zaručena jeho užitečnost.
Ozve se vám kancelářský génius, který sice nic nedokázal, ale přesto zná všechny odpovědi – moudře přikývněte a pak ho ignorujte. Rostliny se vyvinuly miliony let před člověkem a skutečně chtějí růst. Říká se, že v mnoha případech rostliny rostou navzdory tomu, co pro ně děláme. Pokud rostlinám poskytnete základy, a těmi jsou přiměřená výživa a pravidelná zálivka, matka příroda udělá zbytek – nechte ji pracovat za vás.