Všichni vadí maminkám

To se pravděpodobně stává většině žen, které se nedávno staly poprvé matkami: mají pocit, že o péči o dítě, o jeho krmení, o tom, co dělat, když se zdá, že nepřestává plakat, o tom, jak ho oblékat, nevědí vůbec nic. Samozřejmě se okamžitě objeví starší příbuzní nebo kamarádky, které mají děti, a všichni se předhánějí, kdo vám poradí co nejlépe. A rad je obrovské množství, ale mnohé z indicií si protiřečí.

Vlastně si postupem času začnete připadat jako na nějaké horské dráze a nevíte, koho byste měli poslouchat dřív… Zdá se, že všichni vaši přátelé nemají nic lepšího na práci než vám radit. Dokonce i maminky z parku, které opravdu neznáte, vám teď dávají rady a sdělují vám své názory týkající se vašeho dítěte: vypadá na svůj věk příliš hubeně nebo příliš tlustě, je příliš tiché nebo příliš hlučné a jak byste ho měli krmit, jako byste to už nevěděli.

Pravdou je, že bez ohledu na to, kolik knih bylo napsáno, aby to lépe vysvětlily, být rodičem je věda, která se věčně vyvíjí a mění, někdy až rozechvěle. To, co bylo dobré před dvěma nebo třemi lety, je dnes zastaralé a nedoporučuje se, stejně jako pokládání dítěte na břicho, když ho chystáte ke spánku, nebo podávání pevné stravy před dovršením čtvrtého měsíce. A pokud ve vaší rodině už dlouho žádné dítě nebylo, měli byste s takovými zastaralými radami počítat. Musíte se snažit neztratit trpělivost, protože to s vámi myslí dobře a nemohou vědět, jaké jsou nejnovější objevy v této oblasti.

Je pravda, že někdy to může být velmi nepříjemné. Všichni budou říkat: „Já už jsem dítě vychoval, vy ne!“, ale opět se snažte neztratit trpělivost. Zatím si musíte prosadit svůj názor a vždy zůstat v kontaktu se svým pediatrem – to je to nejlepší, co můžete pro malého udělat. Protože vašim rodinným příslušníkům záleží na zdraví dítěte, budou flexibilní a nebudou se snažit vnucovat za každou cenu.

Jediný problém, který by vás měl skutečně zajímat, by měl být následující: protože jste stejně ztracená a zmatená a proč ne, zahlcená novými povinnostmi, hrozí, že vás tyto rady, které dostáváte, přimějí k zamyšlení, zda jste dobrá matka, nebo ne.

Ale jakmile porodíte, objeví se mateřský instinkt, který je tu vlastně i v těhotenství. Bez ohledu na to, co říkají ostatní, i když nejste odborník, pokud jde o děti, jste však odborník na vše, co se týká vašeho dítěte! Vy nejlépe víte a cítíte, co chce a potřebuje. Důvěřujte svým instinktům – pravděpodobně se vám daří mnohem lépe, než si myslíte.