Berlín


Berlín

Berlín připomíná velkou propast (nebo zeď), která rozdělovala město na dva různé politické celky. Nový omlazený a sjednocený Berlín však kráčí vpřed do budoucnosti po skončení tisíciletí. Vrhá se do role nejvýznamnějšího nového a modernistického města kontinentální Evropy.

Temná minulost Berlína jako Hitlerova hlavního města nacistických zvěrstev a jako hlavního města studené války v pozdějších letech neunikla psychice místních obyvatel ani návštěvníků. Obecné mínění říká, že Berlíňané nevědí, kam jdou, ale znají svou minulost a nechtějí se tam vrátit. Poté, co byl Berlín zcela zničen při bombardování za druhé světové války, se od té doby optimisticky obnovuje jako moderní struktura ze skla a oceli.

Jizvy však stále zůstávají, většinou jako turistická atrakce. Například v pamětním kostele císaře Viléma je k vidění zbývající skořápka zvonice, která nápadně kontrastuje s moderním kostelem postaveným na západě, jemuž se kvůli designu s oblibou přezdívá „rtěnka a pudřenka“.

Kontrast mezi východním a západním Berlínem před pádem zdi je stále patrný, protože východní Berlín hrdý na své kulturní dědictví přestavěl svá muzea a kostely, zatímco západní Berlín vybudoval nová muzea a divadla. Východ a Západ se stále ještě sbližují, aby vytvořily celistvý Berlín, a tento proces si vyžádá svůj čas.

Berlín jako nové hlavní město Německa dostojí své pověsti dynamického centra kontinentální Evropy, přičemž noční život je nejzajímavější a nejdivočejší. Poté, co se město stalo sídlem německé vlády, prošlo zásadním faceliftem s novými ulicemi, škrabadly a železničními tratěmi za neuvěřitelných více než 100 miliard dolarů. Většina z této částky byla investována do centrální čtvrti (Mitte), kde se nacházejí nablýskané luxusní hotely a nákupní pasáže. Pozoruhodné bylo úsilí o obnovu ulice Unter den Linden do její předválečné slávy a hotelu Adlon, nejslavnějšího hotelu předválečného Německa a Evropy. Elegantní čtvrť s butiky a kavárnami, Prenzlauer Berg, nebyla poškozena bombardováním za druhé světové války a obnova této části byla relativně snazší. Tento příval obnovy a aktivit způsobil spirálovitý efekt na trhu s nemovitostmi s prudkým nárůstem cen a také nepříjemnosti spojené s bydlením v okolí stavenišť pro Berlíňany. V tomto procesu byla obnovena většina známých berlínských budov. Říšský sněm dostal novou skleněnou kopuli zakončenou orlicí (národním symbolem), která nahradila starý císařský lovec. Synagoga na Oranienburger Strasse

Synagoga na Oranienburger Strasse (známá také jako Neue Synagoge Berlin-Centrum Judaicum/Nová synagoga), kterou spojenecké bombardéry vybombardovaly tak, že se nedala zachránit, byla obnovena do své staré krásy. Stejně tak byla do své původní krásy obnovena berlínská katedrála a pět státních muzeí na Muzejním ostrově. Přírodní krásy Berlína umocňuje několik zahrad a farem, které zabírají asi 1/3 celkové rozlohy, což město dále zkrášluje.