Jaký je Váš zájem o Váš pokoj


Jaký je Váš zájem o Váš pokoj

Každá místnost má, nebo by alespoň měla mít, bod zájmu. Pokud žádný architektonický není, musíme si ho vytvořit sami. Ale co je to bod zájmu (nebo ohnisko)? Ohniskem mohou být věci jako krb, obraz nebo okno se zajímavým výhledem.

Pokud ohnisko neexistuje, budeme si ho muset vytvořit sami. Pověste na zeď obraz nebo cenný koberec. Stejný efekt bude mít i skříň nebo několik polic se zajímavým designem. Ohniskem se může stát i televizor, zejména speciální druh televizoru, třeba plazmový. Vytvořte ohnisko jednoduše tak, že na něj umístíte malý koberec s kusem nábytku. Ohniskový bod lze přirovnat ke slovesu ve větě – potřebujete ho, aby byla místnost kompletní.

Jakmile se rozhodnete pro ústřední bod, rozmístíte nábytek tak, aby jej posílil. Jinými slovy, když sedíte v místnosti, oči se musí přirozeně a pohodlně dívat na ohniskový bod. Způsob, jakým je nábytek umístěn, musí podporovat konverzaci. Prvním krokem je rozmístění židlí, přičemž mezi nimi musí být dodržena vzdálenost třímetrových vrcholů. Větší vzdálenost znamená, že se nebudete slyšet, pokud nezvýšíte hlas. Židle nebo křesla musí být samozřejmě umístěny směrem k ústřednímu bodu.

Ke každé židli by měl být v pohodlné vzdálenosti umístěn stolek. Konferenční stolky se obvykle umísťují ve vzdálenosti 35-40 cm a koncové stolky se umísťují hned vedle křesel. Nejběžnějším uspořádáním nábytku je uspořádání ve tvaru písmene „U“, kdy se volný prostor chystá obsadit ústřední bod. Příklad: ústřední bod na severní stěně, pohovka na východní stěně, další pohovka na západní stěně a dvě křesla na jižní stěně.

Pokud nám různé důvody brání umístit nábytek do tvaru připomínajícího písmeno „U“, můžeme jej vždy umístit do tvaru „L“, téměř mají přední současné skříně, s několika příležitostnými kusy na volné straně místnosti.