Bullmastiff


Bullmastiff

Vznikl křížením buldoků a mastifů, po nichž zdědil buldok vzrůst a postavu, ale zároveň je rychlý a aktivní jako buldok. Je věrný, mírný, dobrý společník a parťák na hraní pro děti a stále zůstává výborným hlídacím psem.

Přestože bulmastif získává oficiální uznání až v roce 1924, přičemž moderní plemeno vzniká od počátku 17. století, je zřejmé, že mezi oběma plemeny vždy existovali kříženci. Obě plemena jsou britského původu, ale díky odlišnému zaměření selekce poskytla výslednému produktu souhrn vlastností, které jsou mezi milovníky plemene velmi ceněny. Hlavním důvodem, proč toto plemeno vzniklo, je spojení hlídacích schopností s odvahou, snaha získat psa rychlejšího než mastif, který by dokázal ochránit loveckou stráž a mohl také pomoci při odchytu a znehybnění nelegálních lovců. Ve skutečnosti se bulmastifovi kdysi říkalo myslivecký noční pes, což znamená noční pes lovecké stráže.

Zdá se, že zdokonalení plemene trvalo nějakou dobu – téměř 30 let – jeho tvůrce přiznává skutečnost, že začal s ustálením standardů a teprve poté dosáhl správné směsi. Brzy si bulmastif získal příznivce po celém světě a byla mu dána přednost před mastifem, protože byl menší, snadněji ovladatelný a vychovatelný. Bullmastif, pes, který se nikdy nebude chovat přirozeně násilnicky, se nesmí nijak týrat. Nejlépe se cítí po boku pána, který má spoustu trpělivosti. Ve společnosti je poměrně klidný a pohodový, za předpokladu, že je odmalička veden ke kontaktu s lidmi. Ještě jako štěně si musí zvyknout na mazlení a na cizí lidi.

Bullmastif je vybaven pro hlídání, má neuvěřitelně rychlé reakce a svého majitele bude chránit i s nasazením života. V rodině je příjemným přítelem, milujícím a trpělivým k malým dětem. Je hravý, děti bude milovat a nechá si od nich všechno líbit, aniž by se bránil. Potřebuje široké prostory k pohybu a volnému běhání. Aby však mohl být stále nablízku svému pánovi, přizpůsobí se bulmastif i životu v bytě.