Zlepšení příznaků revmatoidní artritidy


Zlepšení příznaků revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je onemocnění, při kterém bílé krvinky náhle napadají zdravé tkáně, zejména klouby a chrupavky. Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky, v závislosti na tom, v jaké fázi onemocnění se nacházíte. Pokud jste v počátečním stadiu revmatoidní artritidy, existuje nový antirevmatický lék modifikující onemocnění (DMARD), který výborně zvládá příznaky. Nejlépe účinkuje v počátečních stadiích, takže pokud máte podezření, že byste mohli mít revmatoidní artritidu, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Pokud jste v pozdějších stadiích revmatoidní artritidy, existují i další možnosti. Ty jsou užitečné i v případě, že jste ještě v počátečních stadiích. Jednou z nich je užívání protizánětlivých léků, jako je aspirin, ibuprofen a naproxen. Ty skvěle snižují bolest a zánět. Mají však vedlejší účinky včetně srdečních problémů a krvácení do zažívacího traktu. Na revmatoidní artritidu můžete také použít paracetamol, který tyto vedlejší účinky nemá.

Pokud jsou příznaky mírné, mírné cvičení včetně protahování, posilování a aerobiku zmírňuje příznaky revmatoidní artritidy. Nezapomeňte odpočívat, když se vaše klouby zhorší, protože by to jen zvýšilo zátěž vašich bolavých kloubů. Protahování je důležité, protože zvyšuje flexibilitu a je dostatečně snadné pro každý věk. Při protahování se zastavte, jakmile pocítíte mírné nepohodlí, a vydržte 10 až 30 sekund. Poté opakujte 3 až 5krát. Zvedání závaží také zlepšuje flexibilitu i sílu a rovnováhu. Posilování s činkami je snadné, pohodlné a levné. Před zvedáním jakýchkoli závaží se nezapomeňte protáhnout. Začněte se 3 sériemi po 8 až 10 opakováních. Pokud chcete, můžete začít bez závaží (například chodit zvedat nohy při revmatoidní artritidě v kolenou) a pak přidat závaží, až budete moci. Zátěže zvedejte pomalu a rovnoměrně, abyste nepoškodili chrupavku.

Mezi další oblíbené formy cvičení při revmatoidní artritidě patří vodní terapie a tai-či. Určitě si najděte skutečného terapeuta, protože má specifická cvičení, která provádí pro pacienty s artritidou. Instruktoři aerobiku mohou příliš tlačit na pilu a způsobit další poškození. Tchaj-ťi nemá žádné dlouhodobé studie prokazující jeho účinnost, ale díky svědectvím pacientů, kteří se tchaj-ťi věnovali, začala Nadace pro artritidu nabízet tuto lekci. Před zahájením cvičebního programu se vždy poraďte se svým lékařem.

Mezi další způsoby, jak zmírnit bolest při revmatoidní artritidě, patří snížení hmotnosti, aby se snížil další tlak na klouby, zdravá strava, dostatek spánku, používání tepla nebo ledu a případně používání pomůcek, jako je hůl, ortéza nebo dlaha. Existuje mnoho zdrojů dalších informací o revmatoidní artritidě, včetně webových stránek, letáků, periodik, knih atd. Váš lékař by vám měl být schopen poskytnout nějaký odkaz na to, kde hledat další pomoc.