Co je to MP3


Co je to MP3

Formát MPEG (Motion Picture Experts Group) Layer 3 – typ souboru známý spíše pod názvem mp3 – byl vynalezen v roce 1991 a za necelých 10 měsíců od svého uvedení na trh se stal nejvýkonnějším zvukovým formátem na webu. A není divu: zvuk je vynikající, ke stažení jsou miliony skladeb a rozmanitost produktů dostupných v tomto formátu je ohromující. Obrovskou konkurenci ve válce online audia mezi Real Audio a Shock Wave z produkce Macromedia nový příchozí rázem zamíchal karty.

Mp3 je digitální forma komprese zvukových proudů, která vznikla po 15 letech akustického výzkumu. Mp3 dokáže vytvořit zvukový soubor až 12krát menší než původní soubor. Protože je mp3 soubor tak malý, stále obsahuje všechny vnímatelné zvukové detaily a vzdává se pouze těch, které lidské ucho neslyší.

Podle prohlášení inženýrů z Fraunhofferova institutu, průkopnické společnosti v technologii mp3, tento systém zkoumá vlastnosti lidského ucha a snaží se zachovat původní kvalitu zvuku v mezích možností. Ačkoli není tak čistý jako zvukové CD, mp3 je stále obrovským úspěchem, pokud jde o kvalitu zvuku při tak velké míře komprese.
Další obrovskou výhodou, kterou formát mp3 představuje, je skladovací kapacita. Pět minut hudby na CD zabere přibližně 40 MB, ale kdyby byly ve formátu mp3, mohly by zabrat jen 3, 5 MB.
Pro někoho jsou Mp3 splněným snem, pro jiného nejhorší noční můrou. Ve zmatku způsobeném technologickou revolucí si stále nemůžeme dovolit nevědět, co je legální a co ne. Nahrávací společnosti utrpěly kvůli tomuto formátu velké ztráty.

Vytvořit a distribuovat mp3 je velmi jednoduché. To však neznamená, že je můžete poskytovat ostatním, pokud na to nemáte právo. Vytvořit mp3 ze zakoupeného zvukového CD je legální, ale poskytnout někomu kopie těchto mp3 je nelegální.