Zakázané město, které se nachází v centru Pekingu, bylo v letech 1406 až 1911 sídlem moci 24 císařů. Tisícům řemeslníků a 14 let trvalo, než byl dokončen kolosální komplex rozkládající se na 720 000 metrech čtverečních s 9 000 sály a místnostmi, který se stal symbolem čínské panovnické velkoleposti vybudované z krve a potu pracujících rolníků. Příznačné však je, že hlavní vchod do císařského města, Tchien-an-men neboli Brána nebeského klidu, spojuje minulost se současností podivně fatalistickým způsobem.
Rozdíly v bohatství čínské společnosti se totiž fenomenálně zvětšily – rozdíl mezi nejbohatšími a nejchudšími se zvýšil z pouhého čtyřnásobku v roce 1978 na téměř třináctinásobek v současnosti.
To, co dnes v Číně máme, je obrovská ekonomická svoboda bez politického posílení občanů. Korupce a nepotismus jsou logickým důsledkem této situace. A střední třída je příliš malá na to, aby mohla systém ovlivnit. Podle jednoho z odhadů tvoří střední třída s příjmem od 2 500 do 10 000 dolarů ročně méně než pět procent obyvatelstva. Naopak nižší příjmové skupiny ani v bohatších městech, jako je Peking, Šanghaj, Šen-čen a Kanton, nevydělávají více než 900 dolarů ročně. Přibližně 60 procent čínské populace stále žije na venkově a příjem na hlavu je nižší než 300 dolarů ročně.
Přesto nelze ignorovat obrovskou populační základnu Číny, která čítá 1,3 miliardy lidí. I při pětiprocentním podílu činí střední příjmová vrstva v zemi 65 milionů lidí. Tito lidé jsou architekty budoucí Číny, která se podle předpovědí mnoha pozorovatelů stane do konce desetiletí hlavní ekonomickou silou světa. Názorně si to můžeme prohlédnout v desítkách pekingských několikapatrových nákupních center, kde zákazníci doslova zakopávají jeden o druhého, aby se posunuli vpřed. Obrovské a módní hotely se hemží hosty, stejně jako restaurace, bary a diskotéky.
A Zakázané město už není tak zakázané. Je to jedna z hlavních čínských turistických atrakcí, kde stovky podomních prodejců obtěžují návštěvníky a strkají jim do obličeje turistické knížky, v nichž uvádějí ceny s obrovskou marží za výhodný nákup. Čína se konečně probouzí z desetiletí trvajícího spánku.